ساعت و تاريخ

تور تایلند

تاریخ آخرین به روزرسانی 1396/07/19


تولید همزمان گرما و برق یا به اختصار تولید همزمان معروف به  CHP، (Combined Heat & Power  ) یکی از مهمترین کاربردهای تولید پراکنده است. که بصورت تولید همزمان و توام ترمودینامیکی دو یا چند شکل انرژی از یک منبع ساده اولیه می‌باشد.

در مولدهای قدرت امروزی، معمولاً از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و گرمای حاصله برای تولید قدرت محوری و سپس تبدیل آن به انرژی الکتریسیته استفاده می‌شود. متداول‌ترین این نوع سیستم‌ها، نیروگاه‌های عظیم برق هستند. در نیروگاه‌های حرارتی که سهم عمده‌ای در تأمین نیاز الکتریسیته جوامع مختلف دارند، به‌طور متوسط تنها یک سوم از انرژی سوخت ورودی، به انرژی مفید الکتریسیته تبدیل می‌شود. در این نوع نیروگاه‌ها، مقدار زیادی انرژی حرارتی از طرق مختلف نظیر کندانسور، دیگ بخار، برج خنک کن، پمپ‌ها و سیستم لوله کشی موجود در تأسیسات، به هدر می‌رود. از این گذشته، در شبکه‌های انتقال برق نیز حدود 20 درصد از انرژی الکتریسیته تولیدی، تلف می‌شود. اگر تولید برق در محل مصرف صورت بگیرد، این مقدار اتلاف عملاً وجود نخواهد داشت.

استفاده هرچه بیشتر از گرمای آزاد شده در حین فرایند سوختن سوخت، باعث افزایش بازده انرژی و کاهش مصرف سوخت و در نتیجه کاهش هزینه‌های مربوط به تأمین انرژی اولیه می‌شود.

از گرمای اتلافی بازیافتی از این سیستم‌ها، می‌توان برای مصارف گرمایشی، سرمایشی و بسیاری از فرایندهای صنعتی استفاده کرد. تولید همزمان برق و گرما، می‌تواند علاوه بر افزایش بازده و کاهش مصرف سوخت، باعث کاهش انتشار گازهای آلاینده شود. در CHP، از انرژی گرمایی تولیدی به عنوان منبع انرژی در فرایند تولید قدرت استفاده می‌شود. مصرفکنندگانی که به مقدار انرژی گرمایی زیادی در طول روز نیاز دارند (صنایع تولیدی، بیمارستان‌ها، ساختمان‌ها، دفاتر بزرگ، خشکشویی‌ها و…) می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود به نحوی مطلوب از CHP بهره ببرند.

در اوایل قرن بیستم، اغلب کارخانه‌های صنعتی، برق مورد نیاز خود را با استفاده از دیگ‌های ذغال‌سوز و ژنراتورهای توربین بخار، تولید می‌کردند. در بسیاری از این کارخانه‌ها، از بخار داغ خروجی در فرایندهای صنعتی استفاده می‌شد به‌طوری که در اوایل ۱۹۰۰ در امریکا، حدود ۸۵درصد از کل توان تولیدی توسط نیروگاه‌های صنعتی در محل مصرف، به صورت تولید همزمان بوده است.

هنگامی که نیروگاه‌های برق مرکزی و شبکه‌های قابل اطمینان برق ساخته شدند، هزینه‌های تولید و تحویل برق، پایین بود و بسیاری از کارخانه‌های صنعتی شروع به خریداری برق از این شبکه‌ها کرده و تولید برق خود را متوقف کردند. دیگر عواملی که در کاهش استفاده تولید همزمان دخیل بودند عبارتند از: قانونمند شدن تولید برق، سهم اندک هزینه‌های خرید برق از شبکه در مجموع هزینه‌های جاری کارخانه‌ها، پیشرفت تکنولوژی‌های دیگ‌های بخار نیروگاهی، فراهم بودن سوخت‌های مایع و گازی در پایین‌ترین قیمت و نبود یا کمبود محدودیت‌های زیست‌محیطی. در ۱۹۷۳، پس از افزایش هنگفت هزینه‌های سوخت و متعاقب آن بروز بحران انرژی در اغلب کشورهای جهان، روند یاد شده در تولید همزمان، به صورت معکوس آغاز شد. بر اثر کاهش منابع سوخت فسیلی و افزایش قیمت‌ها، این سیستم‌ها که دارای بازده انرژی بالاتری بودند، بسیار مورد توجه قرار گرفتند.

تولید همزمان، علاوه بر کاهش مصرف سوخت، میزان گازهای آلاینده را نیز کاهش می‌دهد. به همین علت، کشورهای اروپایی و امریکا، اقداماتی را در زمینه افزایش استفاده از تولید همزمان، انجام دادند. در سال‌های اخیر نیز تولید همزمان نه‌تنها در صنعت بلکه در دیگر بخش‌های کسب‌وکار توسعه یافته است. انجام پروژه‌های تحقیق و توسعه نیز به پیشرفت‌های مهم تکنولوژی نظیر فناوری پیل سوختی منجر شده است. امروزه پیل‌های سوختی به یکی از سیستم‌های نوظهور در زمینه تولید انرژی تبدیل شده‌اند.

فرایند تولید همزمان برق و گرما

سیستم CHP، دارای یک مولد قدرت، مبدل‌های حرارتی بازیافت گرما، ژنراتور، لوله‌ها و اتصالات و دیگر تجهیزات نظیر پمپ‌ها و عایق‌ها و غیره است. اگر این سیستم مجهز به مصارف سرمایشی شود، به یک چیلر تراکمی یا جذبی نیاز دارد. به این نوع سیستم‌ها CCHP یا Trigeneration می‌گویند که از توانایی تولید همزمان برق، گرما و سرما برخوردارند.

مولد قدرت اولیه در سیستم‌های CHP، معمولاً موتورهای احتراقی، توربین گازی، میکروتوربین و پیل سوختی است. کیفیت گرمای خروجی هر یک از این فناوری‌ها، متفاوت بوده و بسته به کاربردهای مختلف و نیاز گرمایشی، می‌توان یکی از آنها را به کار برد. امروزه از نظر هزینه نصب و راه‌اندازی، موتورهای احتراقی دارای پایین‌ترین قیمت و سیستم‌های پیل سوختی با توجه به اینکه هنوز به مرحله تجاری شدن نرسیده‌اند، بالاترین هزینه را دارند.مزایای این سیستم

در این سیستم‌ها، بازده انرژی افزایش قابل توجهی می‌یابد. در سیستم‌های معمولی، ۲۰ درصد از انرژی ورودی به انرژی مفید تبدیل می‌شود. این میزان در نیروگاه‌های سیکل ترکیبی به ۴۰ درصد می‌رسد. البته نباید تلفات زیاد انرژی در خطوط انتقال نیرو و مصارف داخلی نیروگاه‌ها را نادیده گرفت. در سیستم CHP حدود 88 درصد از انرژی ورودی به انرژی مفید تبدیل می‌شود.

از دیگر مزایای این سیستم، کاهش هزینه‌های انرژی اولیه برای مصرف کنندگان است در سیستم‌های معمولی مصرف کننده مجبور است برق را از شبکه‌های تولید و توزیع برق خریداری کند. برای مصارف گرمایشی نیز باید گاز طبیعی یا فسیلی خریداری شود. در سیستم CHP، مصرف کننده از شبکه برق مستقل شده و چون از گاز و یا سوخت فسیلی در بالاترین حد بهره‌وری استفاده می‌کند، هزینه‌هایش به شدت پایین می‌آیند.

تولیدکنندگان برق از این طریق می‌توانند بخشی از برق تولیدی خود را در ساعات اوج مصرف، به شبکه برق بفروشند تولید همزمان گرما و برق، می‌تواند علاوه بر افزایش بازده و کاهش مصرف سوخت باعث کاهش انتشار گازهای آلاینده نیز گردد.

 

 

کاربرد سیستم های CHP
معیار اندازه این سیستم‌ها بر مبنای توان الکتریکی تولیدی آنها است که در سه بخش تقسیم‌بندی می‌شوند که به طور اعم اندازه‌های بیش از چند مگاوات در بخش صنعتی، کمتر از یک مگاوات در بخش تجاری و اندازه‌های کوچک در مصارف خانگی کاربرد دارد.
کاربرد این سیستم‌ها تنها شامل تولید برق و آب یا بخار کم فشار است و در اندازه‌های بزرگتر، از توان محور برای به کارانداختن کمپرسورهای چیلر، یخچالهای صنعتی و یا هوای فشرده و از حرارت حاصله برای گرم کردن مستقیم محیط، چیلرهای جذبی و حرارت مورد نیاز فرآیندهای صنعتی از قبیل خشک ‌کن استفاده می‌شود.
 

 

 

معرفي توليد متمركز و توليد پراكنده

توليد متمركز را مي توان به اين صورت تعريف نمود كه نيروگاه هاي عظيم در يك مجموعه بزرگ وظيفه تامين برق مورد نياز تمام مجموعه را بر عهده مي گيرند و برق توليدي خود را از طريق شبكه هاي انتقال براي مصرف كننده هايي كه شايد كيلومترها دورتر از محل نيروگاه قرار دارند انتقال مي دهند؛ اما توليد پراكنده را در كلام ساده مي توان اين طور تعريف نمود كه هر كدام از اعضاي مجموعه بنا به ميزان مصرف خود، برق مورد نياز خود را تامين نمايند و به جاي نيروگاه هاي بزرگ از واحدهاي كوچك توليد برق استفاده شود.
در توليد متمركز بخش زيادي از توان توليدشده به وسيله نيروگاه ها به دليل تلفات بالاي شبكه هاي انتقال در مسير طولاني بين توليدكننده و مصرف كننده برق به هدر مي رود، كه همين تلفات باعث به وجود آمدن ايده توليد پراكنده برق و مقبوليت آن در نظر سرمايه گذاران اين صنعت گرديده است.

 

توليد پراكنده طبق تعريف عبارت است از توليد برق در محل مصرف يا در نزديكي آن با استفاده از سيستمهاي توليد برق نسبتاً كوچك كه ظرفيت آنها معمولاً كمتر از 25مگاوات مي‌باشد و به شبكه توزيع متصل ميشوند. سابقه استفاده از توليد پراكنده به بعد از دهه 70‏  برميگردد .عوامل مختلفي دست به دست هم دادند و باعث بوجود آمدن مبحثي بنام «توليد پراكنده» شدند.به عبارت ديگر توليد پراكنده به توليد برق در نزديكي مصرف كننده گفته مـي شــود . تغييــرات پــيش رو در صــنعت بــرق , پيشــرفت هــاي تكنولــوژيكي و مشــكلات ناشــي از احــداث و نگهــداري نيروگاههاي بزرگ و شبكه هاي سراسري انتقال وتوزيع , توليد پراكنده را به پديده اي مهم با چشم اندازي روشن تبديل كرده است .

 

روند فعلي دنيا به سمت افزايش رشد توليد پراكنده در مقايسه با كاهش رشد نيروگاه هاي بزرگ مي باشد، چنانچه 25 الي 30 درصد سرمايه گذاري هاي جديد نيروگاهي، در توليد پراكنده اتفاق افتاده است. با توجه به راندمان پايين و عمر بالاي نيروگاه هاي بزرگ موجود، گرفتن سهم از توليد اين نيروگاه ها قابل تصور خواهد بود. كما آنكه در برخي از كشورهاي اروپايي، سهم توليد پراكنده به بالاتر از 60 درصد رسيده است.

مهمترين عواملي كه سبب شد در اين چند دهه توجه ويژه‌اي به توليد پراكنده شود را مي‌توان به صورت زير خلاصه نمود.

 • نياز به تجديد ساختار در صنعت برق
 • كيفيت برق و مسائل قابليت اطمينان
 • رشد اقتصاد جهاني وجمعيت
 • رشد سريع تكنولوژي و ظهور فناوريهاي با راندمان بالا
 • آلودگي هوا و محيط زيست ناشي از سوزاندن سوختهاي فسيلي در تكنولوژيهايي كه هم راندمان پايين‌ داشتند
 • و هم آلودگي زيادي توليد مي‌كردند.
 • لزوم صرفه‌جويي در مصرف انرژي با توجه به رو به زوال بودن منابع سوخت فسيلي

 

 

 

 

 

 

مزایای احداث نیروگاه های مقیاس کوچک

 

 • قابلیت فروش برق به شبکه و ایجاد درآمد

با توجه به نیاز کشور به سرمایه گذاری در زمینه تولید پراکنده برق، مشوق های مالی متعددی توسط وزارت نیرو برای سرمایه گذاری در زمینه تولید پراکنده قرار داده شده است که تولید پراکنده برق و فروش انرژی الکتریکی به شبکه را به عنوان یک گزینه قابل ارزیابی برای مجتمع های صنعتی تبدیل نموده است، این حمایت های وزارت نیرو عبارت است از :

 • تامین هزینه های سوخت در قراردادهای تبدیل انرژی و خرید تضمینی انرژی الکتریکی
 • بازگرداندن هزینه های انشعاب به مشتریان
 • حذف هزینه های دیماند از هزینه های مشترکین

 

 • افزایش قابلیت اطمینان برای در دسترس بودن انرژی الکتریکی

با تولید انرژی الکتریکی در محل و کاهش عوامل موثر مانند شبکه های انتقال و توزیع و نیروگاه های بزرگ، خطای این عوامل کمتر به مشترکین منتقل می گردد و مشترک از خاموشی های ناخواسته حتی در حد چشمک زدن برق آزاد می گردد. بدین ترتیب با پشتوانه تولید دائم انرژی الکتریکی در محل، تداوم تامین انرژی الکتریکی تضمین می گردد و مشترک می تواند از برقی با اطمینان بالاتر و با کیفیت مناسب تر بهره برداری نماید.ضمن آنکه شبکه برق همچنان به عنوان پشتوانه تولید انرژی الکتریکی حضور خواهد داشت.

 

 • امکان بازیافت حرارت و تولید همزمان برق و حرارت

در این سیستم‌ها، انرژی شیمیایی سوخت به وسیله یک محرک اولیه (موتور یا توربین) آزاد شده و به توان مکانیکی در محور خروجی تبدیل شده و سپس محور محرک با یک ژنراتور کوپل شده و توان الکتریکی تولید می‌شود. با توجه به اینکه حداکثر راندمان موجود برای محرک اولیه دستگاه و مولد کمتر از ۵۰ درصد است،‌ در نتیجه بیش از نیمی از انرژی سوخت به صورت حرارت تلف می‌شود. بنابراین می‌توان با شناسایی منابع اتلاف حرارت یعنی گازهای خروجی از محرک اولیه و سیکل خنک‌کن روغن روغنکاری و با قراردادن مبدلهای حرارتی مناسب، گرمای اتلافی را به صورت حرارت با دمای بالا و قابل استفاده بازیافت کرد.
این نوع سیستم‌ها دارای بیشترین بهره‌وری درمصرف سوخت بوده و در حالیکه در سیستم‌های نوع مجزا، متوسط راندمان یک مولد برق در حدود ۳۵ درصد و متوسط راندمان یک بویلر ۹۰ درصد است، یک سیستم CHP با تولید همزمان برق و حرارت دارای راندمانی بیش از ۸۵ درصد خواهد بود، یعنی راندمان الکتریکی حدود ۳۵ درصد و راندمان حرارتی ۵۰ درصد خواهد بود.

راندمان حرارتی عبارت از انرژی حرارتی تولیدشده به انرژی سوخت مصرفی است. از دیدگاه اقتصادی، کاهش ۳۵ درصدی مصرف سوخت توسط این سیستم، کاهش هزینه سوخت مصرفی را در پی داشته و از دیدگاه ملی، صرفه‌جویی در مصرف سوخت، از طریق صادرات و فراهم کردن شرایط لازم، استفاده مفیدتر از سوختهای فسیلی را دربر دارد.

با توجه به دمای بالای گازهای خروجی از اگزوز، همراه با هر کیلووات انرژی الکتریکی تولیدی نزدیک به 2 کیلووات انرژی حرارتی برای مصارف گرمایش و سرمایش قابل بازیافت است و این خود هزینه سرمایه گذاری و نیز هزینه سوخت و نگهداری واحد های سنتی تاسیسات حرارتی و تهویه مطبوع را کاهش می دهد.

 • کاهش هزینه های انرژی و دیماند
 • افزایش قابلیت اطمینان شامل تأمین توان اضطراری و جانشین
 • کاهش تلفات شبکه انتقال و توزیع
 • افزایش پیک سایی و بارهای قابل قطع
 • کاهش یا حذف نیاز به توسعه شبکه انتقال و توزیع
 • تأمین توان راکتیو و بهبود کیفیت توان
 • قابلیت تولید همزمان برق و گرما
 • بهبود ضریب بار شرکت برق
 • پراکندگی در منابع انرژی اولیه مورد نیاز
 • کاهش آلاینده ها
 • کاهش تراکم خطوط
 • قابلیت راه اندازی در شرایط اضطراری
 • پاسخ زمانی سریع


شماتیک کلی یک سیستم تولید همزمان برق و گرمایش و سرمایش

برای بازیافت حرارت، سیستم های متنوعی با کاربردهای مختلف وجود دارند. انتخاب سیستم مناسب در هر فرایند، با در نظر گرفتن عوامل متعددی صورت می گیرد. برخی از سیستم های بازیافت حرارت متداول عبارتند از:
– بویلرهای بازیافت حرارت

– لوله های حرارتی

– رکوپراتورها

– اکونومایزرها
بویلرهای بازیافت حرارت یکی از متداولترین سیستمهای بازیافت در کاربردهای CHP می باشد. در این بویلرها، گازهای داغ حاصل از احتراق، پیش از اینکه وارد دود کش شوند، از میان تعداد زیادی لوله های موازی که درون آنها آب جریان دارد، می گذرند. در نتیجه این تبادل حرارت، آب تبخیر شده و درون مخزن بخار جمع آوری می شود. پس از آن بخار تولید شده، در فرآیند توزیع می گردد.

این بویلرها در اندازه های متفاوت و با ظرفیت دریافت 5/0 تا 500 مترمکعب در ثانیه محصولات احتراق ساخته می شوند. فشار و نرخ تولید بخار در این بویلرها، به درجه حرارت و نرخ جریان گازهای داغ خروجی و نیز راندمان بویلر بستگی دارد.

همانطور که گفته شد اکونومایزر یکی دیگر از دیگر سیستم های بازیافت حرارت می باشد. اکونومایزرها مبدل های حرارتی هستند که در آنها هوا و آب با هم تبادل حرارت می کنند. کاربرد اصلی این تجهیزات برای پیش گرم کردن آب تغذیه بویلرهاست، البته برای گرمایش آب فرایندی و یا تولید آب گرم مورد نیاز برای گرمایش محیط نیز از آنها استفاده می شود. حرارت حاصل از تولید همزمان میتواند بمنظور گرمایش ناحیهای یا در صنایع فرآیندی مورد استفاده قرار گیرد.

گرمایش ناحیهای شامل سیستمی است که در آن حرارت بصورت متمرکز تولید و به تعدادی مشتری فروخته میشود. این کار با استفاده از یک شبکة توزیع که از آب داغ یا بخار بعنوان حامل انرژی حرارتی بهره میبرد، انجام میپذیرد. کاربرد اصلی گرمایش ناحیه ای در شهرک ها، پادگان های نظامی، شهرک های صنعتی، مناطق دانشگاهی، ساختمان های تجاری، هتل ها، بیمارستان ها و …. می باشد.

 

برخی از مزایای استفاده از یک سیستم گرمایش ناحیه ای به شرح زیر می باشد :

 

 1. افزایش راندمان: در واحدهای تولید همزمان برق و حرارت، تلفات به حداقل میرسد. بازده کلی این واحدها بین 80 تا 90 درصد خواهد بود، شکل زیر یک سیستم موتور ژنراتور گازی فرضی با راندمان الکتریکی 44% را نشان می دهد. ملاحظه می شود که با بازیافت حرارت تولید شده به صورت آب گرم راندمان به 84% افزایش خواهد یافت. راندمان کل یک موتور ژنراتور گازی در کاربرد به صورت تولید همزمان برق و حرارت
 2. تأمین حرارت مطمئن و انعطاف پذیری: با توجه به اینکه واحدهای تولید همزمان از حرارت تولیدی نیروگاهها استفاده میکنند، تولید انرژی حرارتی در آنها بدون وقفه انجام میشود. همچنین میزان تولید برق و حرارت، با توجه به تقاضای آنها قابل تغییر است.
 3. محیط زیست : بازدهی بالای این واحدها، باعث میشود تولید دی اکسید کربن و سایر آلایندهها نظیر ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن به ازای تولید مقدار مشخصی انرژی الکتریکی در مقایسه با نیروگاه های موجود کاهش یابد
 4. هزینه های کمتر : در توجیه پذیری واحدهای CHPباید محدودیتهای مالی را بدقت لحاظ نمود. لازمست در هر ناحیه انرژیهای رقیب با واحدهای تولید همزمان مقایسه و تصمیم گیری بدقت انجام پذیرد. معمولاً واحدهای تولید همزمان به سرمایه گذاری بیشتری نسبت به سیستمهای معمول تبدیل انرژی نیاز دارند. ولی باید دقت داشت که میزان مصرف انرژی در آنها بسیار پایینتر است. بعبارت دیگر، هزینههای متوسط تبدیل یک واحد انرژی در واحدهای CHP پایینتر از سایر روش هاست.
 5. هزینه های پایینتر تعمیرات و نگهداری: با توجه به اینکه برای استفاده از حرارت تولیدی در یک واحد تولید همزمان، تجهیزات کمتری در هر ساختمان مورد نیاز است، هزینههای تعمیرات و نگهداری تجهیزات نیز کمتر خواهد شد.

 

 

مزایای استفاده از مولد گاز سوز مقیاس کوچک از نگاه سرمایه گذار

 • عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد و امکان جذب مشارکت عمومی و سرمایه های متوسط .
 • دوره ی احداث کوتاه
 • مکان یابی آسان
 • قابلیت کارکرد در فشار گاز شهری
 • عدم نیاز به آب زیاد برای خنک سازی
 • سهولت استفاده کاربردی بصورت CHP در قیاس با نیروگاههای بزرگ و متمرکز
 • قابلیت حمل و جابجایی آسان
 • قابلیت دوگانه سوز شدن ( استفاده از سوخت جایگزین در صورت قطع گاز )
 • منبع جدید کسب درآمد با فروش مازاد انرژی مصرفی
 • تولید همزمان برق و حرارت CHP /برق ، سرمایه و حرارت CCHP
 • کاهش نگرانیهای ناشی از نوسانات قیمت برق برای نیروگاههای خود مصرف
 • حالت عملکرد جزیزه ای
 • حالت آماده بکار
 • عملکرد موازی با شبکه
 • امکان ساخت داخل و تولید محل در افق آینده در کشور
 • در اختیار داشتن منبع تولید و تامین انرژی با ضریب حفاظتی بالا
 • حذف تلفات انتقال و کاهش تلفات توزیع برق
 • عدم انتشار آلاینده زیست محیطی
 • افزایش قابلیت اطمینان برق رسانی
 • بهبود کیفیت توان
 • تاخیر و کاهش نیاز به سرمایه گذاری برای توسعه شبکه انتقال و توزیع
 • تامین محلی توان راکتیو
 • پیک سایی
 • افزایش ذخیره شبکه

صنایع مصرف کننده عمده برق

 

 • صنایع تولیدی فولاد
 • صنایع تولیدی سیمان
 • صنایع ذوب آهن
 • صنایع پتروشیمی
 • صنایع شیمیایی
 • سازمان صنایع هوافضا
 • پالایشگاههای نفت و گاز
 • صنایع ریخته گری
 • صنایع تولیدی آلومینیم
 • صنایع خودروسازی
 • کارخانجات بزرگ تولیدی
 • صنایع کاغذ سازی
 • صنایع نساجی
 • صنایع سرامیک سازی

صنایع نیازمند تامین برق پایدار و حساس به قطع برق

 • صنایع نساجی
 • بیمارستانها و مراکزدرمانی
 • صنایع پرورش دام (از جمله پرورش ماهی و جوجه کشی‌ها)
 • کارخانجات سازنده مواد فاسد شدنی و غذایی ( لبنیات و . . . )
 • صنایع لاستیک سازی
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع ذوب فلزات و کوره های ریخته گری
 • صنایع چاپ
 • صنایع دارو سازی و استریل
 • صنایع تولیدی رنگ و رزین
 • صنایع گلخانه ای و باغی
 • فرایندهای تولید مواد غذایی

 

مزیتهای سرمایه گذاری در نیروگاهای مقیاس کوچک CHP :

 

 • خرید تضمینی 5 ساله توسط دولت
 • کمبود برق کشور در سالهای آتی
 • مشاوره , احداث و راه اندازی در مدت 9 ماه
 • تامین تجهیزات از برندهای معتبر جهانی با بهترین کیفیت و کمترین قیمت
 • بدون نیاز به بازار یابی فروش
 • سرمایه گذاری با ریسک پایین و سود تضمینی
 • بازگشت کامل سرمایه در کمتر از 4 سال

 

حمایت‏های دولت در زمینه مولد مقیاس کوچک

 

سرمایه گذاری در بخش مولدهای مقیاس کوچک ( (CHP,DGتوسط دولت و وزارت نیرو و بانک صنعت و معدن حمایت می‏شود. این حمایت‏ها شامل:‌

 • ارائه تسهیلات بانكی تا 80% هزینه سرمایه‏گذاری توسط بانک صنعت و معدن
 • خرید تضمینی برق تولیدی واحدهای مقیاس کوچک توسط وزارت نیرو
 • دریافت حق انشعاب خریداری شده به قیمت روز
 • دریافت مابه التفاوت قیمت سوخت برای طرح‏های CHP بر اساس تفاوت بازدهی طرح با بازدهی متوسط نیروگاه‏های تولید برق